Mýty a skutečnost

K napsání tohoto příspěvku mne přivedla mamimka jedné z mých modelek, která ji omlouvala z focení s tím, že je nachlazená, tak do ní láduje vitamín C, aby byla brzy zdravá...

mýtus číslo 1. Vitamín C pomáhá při nachlazení

- nepomáhá, polykáním tabletek s vitamínem C podpoříte pouze peněženku výrobce, nikoliv rychlejší uzdravení při nachlazení. Vitamín C nemá, pokud jej začnete brát až ve chvíli, kdy začnete pociťovat příznaky nachlazení nebo virózy, na průběh nemoci žádný vliv.

 

mýtus číslo 2. Ve špenátu je spousta železa, proto je tak zdravý

- není. Ve skutečnosti je ve špenátu stejné množství železa jako v jiných listových zeleninách, navic špenát obsahuje poměrně velké množství kyseliny šťavelové, která naopak vstřebávání železa ztěžuje. V jedné studii se kdysi totiž objevila chyba v desetinné čárce a spousta vědců to prostě bez ověření opsala. Skutečnost se zjistila cca 3 roky poté ale mezitím se mýtus o velkém obsahu železa ve špenátu dostal do všeobecného povědomí a chopila se ho i reklama a proto přetrvává.

 

mýtus číslo 3. když potřebujete něco rychle vysušit, dejte to do rýže

- nefunguje to. Věc v rýži vyschne stejně rychle, nebo i pomaleji než když ji necháte ležet volně. Lze použít silikagel, ale ani v tomto případě to není tak jednoduché - silikagel musí být nejprve zbaven absorbované vlhkosti (například tím, že se vysuší v troubě)
 

mýtus číslo 4. Do mikrovlnné trouby nesmí v žádném případě přijít nic kovového

- to není tak docela pravda, ostatně pokud se podíváte, zjistíte, že CELÝ vnitřek mikrovlnné trouby je kovový. Klidně můžete nechat kovovou vidličku na talíři nebo lžičku v hrnku s ohřívaným nápojem,VŮBEC NIC se nestane, naopak - zabráníte lokálnímu přehřátí kapaliny a následnému opaření když ohřívaná kapalina po vytažení z trouby začne náhle vřít, Jediné, co nesmí do mikrovlnné trouby přijít je tenká kovová fólie - např. alobal, talíř s kovovým zdobením apod. Kov totiž mikrovlny odráží a přitom v něm vznikají vířivé proudy, které jsou v případě lžičky zanedbatelné, ale tenoučká kovová folie se přepálí. Mikrovlnnou troubu tedy nijak nepoškodíte, ani když do ní talíř se zlacenou obrubou dáte, ale poškodí se (popraská) ono zlacení.
 
 
home